Det framgår av et høringssvar som Norges Eiendomsmeglerforbund (NEF) har oversendt Finansdepartementet.
Finansdepartementet har sendt på høring et forslag om endring i eiendomsmeglingsforskriften om dokumentasjon av budrunder.
- Les også: Nå kommer salgsrapporten
Finanstilsynet har tidligere gitt sitt svar til forslaget og gått inn for at det bør innføres skriftlige budrunder.
NEF er enig i at skriftlige budrunder bør innføres, men det er ikke nok, mener forbundet.
– Det er flere svakheter i Finanstilsynets forslag om skriftlighet ettersom det ikke vil forhindre påstander om hva som muntlig er sagt av megler og interessent. Dokumentasjon fra en lydlogg vil ivareta formålet med å verifisere eller avkrefte påstander om hva som har blitt sagt i en budrunde både av interessenten og eiendomsmegleren, sier styreleder Tormod Boldvik i NEF.
- Les også: Selgeren er «sjefen»
Han mener at lydopptak vil fjerne enhver tvil om hva som har blitt sagt i forbindelse med budrunder per telefon.
I sitt høringssvar foreslår forbundet også at det må stilles strenge krav til hvem som skal få innsyn i opptakene, slik det i dag fungerer i finansbransjen, for eksempel ved aksjehandel og finansrådgivning. (ANB-NTB)
Les mer om: artikkelemnene