[Nordlys] Eiendomsmegler Tom Eirik Larsen i Garanti Eiendomsmegling har solgt boliger i mange år, men kan ikke huske sist han hadde så mange på visning som forrige torsdag.
– Allerede én time etter at boligannonsen ble lagt ut for salg, var det ti interessenter, forteller han.
Prisantydningen var kr 1.050.000.
– I min verden er det normalt med 10 personer innom på visning. På denne var det om lag 50, sier han.
– Vil du beskrive det som mye?
– Jaja, er du gal!, svarer han.
Renoveringsobjektet ble solgt for 1,4 mill. kroner.
- Les også: Rift om små leiligheter
Få boliger gjør at konkurransen blir stor. Tromsø trenger flere boliger dersom markedet skal stabiliseres.
Bydelsråd for Byutvikling i Tromsø kommune, Britt Hege Alvarstein, anslår at Tromsø trenger 13.000 boliger de neste 15 årene. Men med dagens priser kan dette fort bli dyre boliger.
Administrerende direktør i Sparebanken Nord-Norge, Hans Olav Karde, understreket i sin presentasjon av høstens konjunkturbarometer at boligbyggere får stadig flere fordyrende krav.
Dermed kan inngangsbilletten til markedet bli kostbar for mange, også i framtiden.
- Les også: Dyrest i Stavanger
Larsen ser at foreldre og besteforeldre i stadig større grad må hjelpe sine barn inn i boligmarkedet.
– Ja, det er helt klart en tendens. Jeg kjenner også til at unge har kjøpt med finansiering på foreldrene sin bolig, legger han til.
– Hva ville du selv gjort om du var 20 år, og på boligjakt i Tromsø?
– Oj. Det ville vært en kjempeutfordring. Det er jo nesten sånn at man må ha hjelp av foreldrene. Kanskje jeg ville flyttet til Harstad, avslutter han spøkefullt. (ANB)
Les mer om: artikkelemnene