(Siste)

På den andre siden gikk erstatninger etter branner i næringslivet opp med hele 12,2 prosent i forhold til 2010.

Dermed endte forsikringsselskapenes totale erstatningsutbetalinger for brann på 5,8 milliarder kroner i fjor.

Det er en økning på 3,6 prosent sammenlignet med 2010, viser ny statistikk fra Finansnæringens Fellesorganisasjon (FNO).

Erstatningsøkningen for branner i bolig og næringsliv er størst i Østfold, Vestfold, Møre og Romsdal, Nord-røndelag, Nordland og Finnmark.

– Med litt mer påpasselighet kunne mange av brannene vært unngått eller skadeomfanget vært langt mindre, sier kommunikasjonsdirektør Leif Osland i Finansnæringens Fellesorganisasjon (FNO).

– Gode og enkle tiltak som kan framheves, er å vise litt mer omtanke rundt bruken og vedlikeholdet av elektrisk utstyr, større forsiktighet i omgang med åpen ild og jevnlig kontroll av brannslukningsutstyr og røykvarslere.

Ved inngangen til vinterferien når mange skal på hytta, kan det være verd å notere seg at erstatninger etter hyttebranner ednte på 269 millioner kroner i 2011.

Det er en nedgang på 1,2 prosent i forhold til 2010.

– Brann i det elektriske anlegget, eller feil bruk av elektrisk utstyr, var årsaken til mange av disse brannene, sier Osland.

– Hytteeiere flest har et nært forhold til verktøykassen. Men når det gjelder strøm, er det både ulovlig og livsfarlig med for mye selvgjort.

Mange hyttebranner har også sammenheng med bruk av åpen ild.

Og flere tusen hytter er helt uten røykvarslere, viser flere undersøkelser.

– Dette er skuffende fordi røykvarslere som virker, er det viktigste for å redde liv. Sjekk at røykvarslerne fungerer og benytt anledningen til å bytte batteri, er rådet Osland. (ANB)