(Siste)

[Nettavisen] – Salgsvolumet så langt i år, er bedre enn i fjor, mens prisene er mye de samme, sier hyttemegler Christian Haatuft på Geilo til Nettavisen.

Hittil i år har han ikke solgt en eneste hytte til over sju millioner kroner. Sju millioner er mye, men Geilo er det mest eksklusive området i landet.

Haatuft opplyser at hyttetomter derimot er lette å selge. Mange vil bygge selv og er på jakt etter tomt.

En tomt på Geilo koster fra 1,5 millioner kroner og oppover, mens man ellers i Hol kommune kan få tomter ned til 500.000 kroner.

Hyttene det omsattes mest av ligger i området fra én til fire millioner korner. Det er også godt marked for leiligheter, men her har prisene falt.

– De leilighetene som har riktig pris går kjapt. Prisene er på samme nivå som for fire-fem år siden, sier Haatuft til Nettavisen.

Geilo er stedet med de mest prominente vintergjestene og den mest ekstravagante luksusen. Men ifølge Haatuft er det ikke tiden nå for salg av de virkelig dyre hyttene.

– Kjøperne er bare ikke i markedet, sier han.

Foreløpig velger de fleste selgerne av luksushytter å holde prisen uendret, framfor å dumpe den for å få solgt.

– Vi får ikke inn bud på dem heller, så vi vet ikke helt hvordan markedet er, sier Haatuft.

Haatuft tror imidlertid på god aktivitet i vinterferien. De som kommer på visning er godt orientert om markedet og er klare for å kjøpe.

Tidligere var mange på visninger av ren nysgjerrighet.

– De som er på visning nå har planer om å kjøpe. De har gjort hjemmeleksa si, og vet hva det koster å bygge. Mange er på to-tre visninger, sier Hattfut.

På Beitostølen er daglig leder Olav Qvale i Privatmegleren Valdres i full gang med å planlegge vinterferiens aktiviteter.

Han opplyser at markedet har tatt seg opp det sist halvåret, men at det ikke er noe bonanza.

– Beitostølen er en typisk familiedestinasjon. Det er godt etablerte familier, litt over gjennomsnittlig likvide. Det er noe høyere prisklasse enn andre destinasjoner, sier Qvale.

Det er vanskelig å få noe særlig til under tre millioner kroner på Beito.

Ifølge Qvale er ikke folk lenger så opptatt av alpint. Langrenn har tatt mer over.