(Oppland Arbeiderblad)

(Nationen) Fredag la statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og energiminister Terje Aasland (Ap) fram strømgrepene de ønsker å gjennomføre etter regjeringsbruddet med Senterpartiet.

Overskriften var innføringen av fastprisavtaler på 40 øre/kWh til husholdninger og hytteeiere. Populært kalt «norgespris».

Næringslivet var derimot ikke inkludert, og Nationen har stilt et direkte spørsmål til Energidepartementet om den vil inkludere landbruket.

Det gjør den ikke.

– Regjeringas forslag om innføring av en norgespris, der alle skal få tilbud om strøm til en fast pris på 40 øre per kilowattime, omfatter husholdninger og fritidsboliger, sier Elisabeth Sæther (Ap), statssekretær i Energidepartementet.

– Må gjøres tilgjengelig for jordbruket

Landbruket har vært den eneste delen av næringslivet som har fått strømstøtte, det har også blitt gitt strømstøtte til veksthus og vanningslag. Strømstøtta for landbruket har vært på 80 prosent av strømkostnadene som overstiger 70 øre per kWh, og med en øvre grense på forbruket på 60.000 kWh per måned.

Arnstein Tveito, assisterende generalsekretær i Norges Bondelag, sier at landbruket har vært godt fornøyd med at landbruket har fått egen strømstøtteordning.

– Vi er godt fornøyd med at regjeringen i sin tid opprettet en egen strømstøtteordning for jordbruket. Dette var helt nødvendig for å sikre at norsk matproduksjon kunne opprettholdes til tross for de ekstraordinære høye strømprisene, sier Tveito til Nationen.

Bondelaget mener derimot at landbruket bør få mulighet til å sikre seg fastprisavtale til 40 øre/kWh.

– Når regjeringen nå har varslet at de skal innføre en fastprisordning, som vil bli en valgmulighet for de som opplever at dagens strømstøtteordning ikke er tilstrekkelig, mener Norges Bondelag at denne muligheten også må gjøres tilgjengelig for jordbruket, sier Tveito.

– Vil ikke løse noen problemer

Når det gjelder næringslivet, så har mange bedrifter slitt stort med høye strømpriser, særlig på Sørlandet og Sørvestlandet, hvor strømprisene har vært aller høyest. På grunn av EUs regler for statsstøtte, har ikke næringslivet fått egen strømstøtte.

Slakterbedriften Jens Eide i Lillesand er blant dem som har vært tydelige på at de høye strømprisene har vært nærmest ulevelig.

– Helt ekstremt. Jeg vet ikke hvordan vi skal overleve, sa slakter Jens Eide til NRK i desember i fjor.

Den nye fastprisavtalen på 40 øre kWh vil heller ikke gjelder næringslivet. Interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter SMB Norge reagerer.

– For mange små og mellomstore bedrifter så vil dagens nyhet ikke løse noen problemer. Det må innføres fleksible og lavere fastprisavtaler også for bedriftene, slik at ikke strømregningen alene vil være det som bidrar til konkurser, sier Jørund H. Rytman, administrerende direktør i SMB Norge.

Organisasjonen mener regjeringa overser problemene i næringslivet som følge av de høye strømprisene.

– Dagens regjering har ikke flertall i Stortinget så SMB Norge håper nå at opposisjonen på Stortinget bidrar til flertall for en strømpris som også bedriftene kan nyttiggjøre seg, sier Rytman.