(Siste)

Det bekreftes i en ny rapport som NIFU (Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning) og Forskningsstiftelsen FAFO står bak.

De to forskningsinstitusjonene har gjennomført en omfattende undersøkelse av lærlinger i åtte forskjellige fylker og med ulike fag.

Lærlingeundersøkelsen har flere klare og positive funn: Nesten alle lærlinger svarer at de er godt motivert for å lære på arbeidsplassen.

Nesten alle spurte ønsker å fullføre læretiden, og 79 prosent har lyst til å skaffe seg en jobb i faget sitt etter læretiden.

Mange lærlinger som var lite motiverte på skolen, er motivert for å lære på arbeidsplassen.

Analysen viser at de aller fleste lærlinger trives godt både med opplæringen i bedrift og selve arbeidsplassen.

Lærlingene rapporterer at de er til dels mye mer fornøyd med opplæringen i bedrift enn med skole. Opplæringen i bedrift oppleves som vesentlig mer målrettet og realistisk.

Analysen viser at det er stor forskjell på hvordan lærlingene i ulike fag opplever veiledning og vurdering.

De nye lærefagene, som barne- og ungdomsarbeiderfaget, ser ut til å ha mer formaliserte vurderinger enn mer tradisjonelle fag som elektriker- og tømrerfaget.

– Denne rapporten er hyggelig lesning for alle de dedikerte menneskene i norske industribedrifter som bruker mye av sin tid på å utvikle kunnskaper og evner hos kommende generasjoner fagarbeidere og operatører, sier fagsjef Anita Lund i Industriskolen og Norsk Industri. (ANB)