– Det er to ting som er sikkert i neste stortingsperiode. Det er at det ikke kommer noen EU-søknad fra Norge. Og det er at Norge heller ikke kommer til å si opp EØS-avtalen, sa LO-leder Roar Flåthen til Handel og Kontors landsmøte på Hell.
- Les også: Fortsatt poststrid med EU
Som ANB meldte søndag kveld, er EØS-motstanden på Handel og Kontors landsmøte så sterk at det kan ende i et vedtak som vil sende sjokkbølger inn i både Ap og resten av LO-systemet.
– Frustrasjonen er nå svært stor over at vi hele tiden må importere arbeiderfiendtlig politikk fra EU, sier nestleder i Troms Handel og Kontor, Bjarne Rohde, til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Skal vi diskutere EØS på LO-kongressen neste vår, eller skal vi ta den aktuelle politiske situasjonen på alvor, spurte Flåthen retorisk mandag morgen. Han tordnet videre mot en borgerlig regjering som en langt større trussel for Handel og Kontors medlemmer enn EØS.
- Les også: Flåthen advarer sine egne
Men han understreker at handlingsrommet i EØS-avtalen må tas i bruk, at reservasjonsretten må avklares og at framtidig selvråderett for Norge i både arbeidslivspolitikken og den økonomiske politikken må garanteres.
Svaret kommer etter alt å dømme på onsdag fra Handel og Kontors landsmøte på Hell. Signaleffekten herfra vil bli meget stor inn mot LO-kongressen i mai, der EØS uansett blir et stridstema. (ANB)
Les mer om: artikkelemnene