I 2024 omkom 87 personer, mens 576 personer ble hardt skadd, på norske veier.
Statens vegvesen har analysert samtlige av fjorårets dødsulykker og kartlagt årsakene bak.
Lovbrudd
Hovedfunnene viser at høy fart, manglende oppmerksomhet, rus, manglende bruk av bilbelte er viktige årsaker bak dødsulykker. Ifølge vegvesenet bidro trafikantene i ni av ti ulykker til at hendelsen skjedde eller ble alvorlig.
Her er noen viktige funn i rapporten:
- De fleste bilførere ønsker å følge reglene, men likevel følger vi ikke godt nok med og uoppmerksomhet er et stort problem. I hvert tredje dødsfall pekes det på manglende informasjonsinnhenting, og dette resulterte i 21 drepte i fjor.
- Farten er i mange tilfeller farlig høy, eller for høy etter forholdene. Farten medvirket i mer enn hver tredje ulykke.
- Rus er et økende problem i trafikken. Alkohol, medisiner eller andre rusmidler medvirket i 24 av dødsulykkene. Halvparten av disse ulykkene skjedde om sommeren.
- 27 av de omkomne manglet eller brukte bilbelte eller hjelm feil. 16 av disse 27 kunne vært reddet.
- Færre unge – nesten halvparten så mange som i 2023 – døde i trafikken i fjor. Men mange av de unge som døde, kjørte MC.
I seks av ti dødsulykker brøt sjåføren loven. Det får Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen, til å reagere.
– Vi kan spare mange liv hvis vi holder fartsgrense, kjører rusfritt, bruker bilbeltet og holder øynene på veien, sier Ranes i en pressemelding.
Møteulykker dominerer
I dybdeanalysen har vegmyndighetene også analysert hvilke ulykkestyper som forekommer hyppigst siden 2015.
Møteulykker og utforkjøringsulykker dominerer dødsulykkene i Norge. 71 prosent av alle ulykker og omkomne i trafikken var resultat av en møte- eller utforkjøringsulykke.
Manglende bruk av sikkerhetsbelte, eller feil bruk av bilbelte står bak 38 prosent av de omkomne bilistene ved dødsulykkene i Norge siden 2015.

– Vi vet at 16 av de som ikke brukte bilbelte eller hjelm kunne vært i live i dag, og at rus og fart sannsynligvis har tatt livet av enda flere, sier Ranes og legger til.
− Dette er den triste erkjennelsen i rapporten, som nå skal danne grunnlag for tiltakene for å bedre din og min sikkerhet på veien.
Direktøren peker på ansvaret alle har i trafikken for å følge reglene og kjøre etter forholdene. Hun mener det er mulig å drastisk redusere antall ulykker dersom trafikantene tar risikoen ved uønsket atferd på alvor.
– Vi har en jobb å gjøre for å endre holdningene til og atferden vår i trafikken. Vi vet at de fleste ønsker å følge reglene. Likevel blir vi fristet til å bruke mobilen, kjøre fort eller ta bilen når vi har drukket. Det kan få fatale konsekvenser.
Les mer om: artikkelemnene