(Nationen) Diskusjonen har gått i flere dager på Facebook-gruppa «Priskrig, mattilbud og tilbudsaviser», etter at en bruker la ut bilde av to pakker med salt av merket Seltin hos Kiwi.
Saltbøssen med 90 gram koster 29,90, akkurat det samme som en eske med 550 gram.
«Viktig å følge med på kg pris – uansett hva man kjøper. Det er jo ikke forbudt å kjøpe det dyreste», skriver en, mens en annen skriver.
«Dyrplast. Nytt begrep for å heve prisene».
Priskrig gir større forskjell
Nora Mile Helgesen, kommunikasjonssjef i Kiwi, forklarer hva som gjør at den ene pakken har en kilopris som er 511 prosent høyere enn den andre.
– Forskjellen mellom disse to produktene er pakningen. Saltbøssen har selvsagt en mye dyrere emballasje enn esken, sier hun.

Likevel er prisforskjellen høyere nå enn den pleier, forklarer hun.
– På grunn av konkurranse mellom lavpriskjedene, har den store pakningen med Seltin en veldig lav pris akkurat nå. Den er unormalt lavt priset, og det gjør at prisavstanden på disse to også blir unormalt stor. I tillegg skal det alltid lønne seg å kjøpe større pakninger, så kiloprisen på denne vil alltid være billigere enn den lille, sier hun.
– Er bare å kjøpe det billigste
I Facebook-gruppa er det flere som er enig i at det er slik det bør være.
«Helt vanlig. Du betaler for emballasjen. Er bare å kjøpe det billigste», skriver en.
«Ikke noe rart, ene er serveringsboks det andre er esken du putter i skapet for å fylle på serveringsboksen!» påpeker en annen.
Les mer om: artikkelemnene