Det viser etterspørselen etter anbudstjenester på nettet, som Anbudstorget, Mitt Anbud og Mitt Oppdrag.
– Kombinasjonen av snøsmelting og at stadig flere blir klar over hvor de lettest får gode tilbud fra håndverkere, har ført til rekordvekst hos oss, forteller daglig leder Håvard Bungum i Mitt Anbud.
- Les også: Nettpreg på hjemmet
I perioden fra 7. februar og en måned framover ble det lagt ut over 35 prosent flere anbud enn på samme tid i fjor.
Det er naturlig nok i de snøfrie delen av landet at etterspørselen er størst, og aller størst er den i Oslo, mens Akershus hadde størst vekst i antall anbud lagt inn på nettsiden.
– Det strømmer inn med utendørsjobber allerede nå. Dette er mye tidligere enn i fjor da det var laber etterspørsel før det eksploderte etter påske, sier Håvard Bungum.
- Les også: Krise ingen hindring
Nå anmoder han folk som har oppusningsplaner om å sikre seg håndverkere til utbedringer og oppussing om å sikre seg hjelpen de trenger først som sist.
– Vi regner med en ny eksplosjon i etterspørselen rundt påske. Så spørs det bare om det er håndverkere å oppdrive, sier Bungum.
I Akershus, der økningen er størst i antall oppdrag, er det spesielt anleggsgartnere, blikkenslagere og fagfolk til betongarbeid som etterspørres.
I Telemark, hvor det prosentvise etterspørselen er størst, viser også blikkenslagertjenester og elektrikertjenester stor økning.
- Les også: Oppussing av malt panel
– Alt dette er tydelige tegn på at vi har hatt en mild vinter og tidlig vår, siden det i stor grad er utendørsarbeid det er snakk om, påpeker Bungum.
En undersøkelse som Mitt Anbud har gjennomført blant sine brukere, viser at nordmenn ikke bryr seg om økonomiske kriser ute i Europa eller frykter faren for smitteeffekt i Norge på en slik måte at oppussingsplaner blir utsatt. Tvert i mot. (ANB)
Les mer om: artikkelemnene