Varmtvannsberedere i kjøkkenskap – såkalte benkeberedere – er vanlige i boligsameier og borettslag, først og fremst på grunn av plassproblemer på badet. Men mange har det også i eneboliger og hytter.
– Varmtvannsberedere har måttet vike plassen for vaskemaskin og tørketrommel på badet, og berederne er i stedet blitt plassert i rom uten sluk, vanligvis på kjøkkenet, sier teknisk inspektør Torstein Bratgjerd i If Skadeforsikring.
Benkeberederne er en kilde til svært mange store og små vannskader.
Hvert år er det rundt 1.200 vannskader fra varmtvannsberedere som fører til forsikringsutbetaling, viser tall fra Finansnæringens Fellesorganisasjon.
- Les også: Stoppekran? Har ikke peiling!
Selv om reglene for varmtvannsberedere er strammet inn, mener mange fagfolk at de ikke er strenge nok.
Tidligere kunne du installere beredere i alle rom i boligen uten å sørge for sluk eller lekkasjesikring. Slik er det ikke lenger
– Skal du installere ny bereder på for eksempel kjøkkenet, må den sikres mot lekkasje. Det vanligste er at rørleggeren monterer en vannstoppventil. Men hvis du bytter ut en gammel bereder, trenger du ikke lekkasjesikring, sier rørleggermester Terje Brodahl i Varme & Bad.
- Les også: Sjekk vannrørene
Han mener de nye reglene ikke er strenge nok, fordi de tillater at det fortsatt vil være titusenvis av usikrede bedrede i norske kjøkkenbenker.
– Berederne er skjult bak skapdører og ofte omringet av vaskemidler, plastposer og allslags rot. Derfor kan det ta lang tid før man oppdager en lekkasje, sier Brodahl til Newswire.*
– Da kan gulvet allerede være gjennomtrukket av vann. Noen ganger må det rives opp og skiftes.
- Les også: Nå kommer skadene
Antall forsikringsutbetaligner etter vannskader fra varmtvannsberedere har ikke gått ned selv om mange har fått installert lekkasjesikring de siste årene.
– Det kan tyde på at det er mange gamle benkeberedere i drift, sier Torstein Bratgjerd.
– Man skal være ekstra oppmerksom på beredere som er over 20 år gamle. De bør skiftes ut, og vi anbefaler boligsameier om å foreta årlige inspeksjoner av varmtvannsberedere.
Når berederen byttes, får mange rørleggeren til å installere en vannstoppeventil. Slike ventiler hindrer lekkasje, og de er ikke spesielt kostbare. (ANB)
*Newswire er et oppdragsfinansiert pressebyrå. Varme & Bad er blant byråets kunder.
Les mer om: artikkelemnene