(Siste)

Du er kanskje lei de lyseblå åttitallsflisene på baderommet? Eller har flisene på gulvet sprukket etter at lillebror gikk løs med hammeren i et stjålet øyeblikk?

Det er mange grunner til at vi ønsker forandringer på badet.

Med god planlegging og bevisste valg kan du gjøre endringer også uten store innhugg i lommeboken.

– Det går an å tenke baderomsoppussing på flere nivåer. Badet blir med ett mye penere om du bruker fugepenn og hviter opp fugen mellom flisene. Et annet triks er å male flisene, sier rørlegger Ben Schreier, som er talsperson for skikkeligrørlegger.no,

Hvis du skal pusse opp bad fra grunnen av, og er på jakt etter rimeligere løsninger, kan et alternativ være å droppe flisene på vegger og heller male.

Da er det imidlertid viktig å være oppmerksom på at maling er lite robust.

– Malingen blir mer porøs, så hyppig vedlikehold er nødvendig. Husk også å sjekke våtromsnormen for anbefalinger, sier Schreier.

Bransjetall viser at nær hver tredje nordmann planla å pusse opp badet sitt i løpet av fjoråret.

Nordmenn pusser opp for hele 60 milliarder i året, viser tall fra Prognosesenteret.

I gjennomsnitt bruker vi 23.000 kroner hver i oppussing i året på hjemmet. Det er dobbelt så mye som snittet for Europa.

Og selv om vi setter av mye penger til å pusse opp, er det få av oss som setter pris på skyhøye regninger. Derfor er planleggingsfasen essensiell i et hvert oppussingsprosjekt.

– Kontakt rørleggeren for en prat, fortell hva du har i budsjett, og snakk om hva som er realistisk å få til innenfor rammene. Det er dessuten lurt å hente inn tilbud fra tre ulike rørleggere, slik at du har godt sammenligningsgrunnlag både på kvalitet og pris, er rådet fra Schreier.

Det finnes mengder med baderomsløsninger på det norske markedet som er rimelige løsninger, uten at det nødvendigvis går utover kvaliteten.

Rørleggeren oppfordrer imidlertid til å være svært bevisst om du handler på nett.

Det er særlig ett stort problem med produktene som handles fra utlandet over internett, og det er at de ikke alltid er tilrettelagt for norske forhold.

– I Norden er det ganske likt trykk på vannet, men i for eksempel Italia er det mye lavere trykk på vannet, forklarer Schreier.

– Det betyr at det kan være forskjeller på produkter selv fra samme produsent. Å kjøpe produkter som ikke er tilpasset norsk vanntrykk, kan rett og slett bli veldig dyrt. Ikke bare kan det bli ødelagt under norske forhold, men det øker også faren for lekkasjer.

Hvis det følger med produktinformasjon på skandinaviske språk, er det en god indikasjon på at produktet et tilrettelagt for norske forhold.

Nordmenn som pusser opp vil gjerne dusje rett på gulvet. For at slike løsninger skal være holdbare kreves godt håndverk og jevnlig vedlikehold.

Med et dusjkabinett kan jobben utføres enklere og faren for lekkasjer reduseres betraktelig.

Utvalget av dagens dusjkabinett har heldigvis lite til felles med de trange boksene med plastglass i bruntoner som var vanlig bare for et par tiår tilbake. (ANB)